Seminář Akumulace a fotovoltaika od A do Z

30.1.2025 | Praha - ČVUT

Již 4. odborný seminář Asociace  AKU-BAT proběhne 30. ledna v Praze na Fakultě elektrotechnické ČVUT. POZOR ZMĚNA MÍSTA!!! Seminář bude přínosem pro všechny, kteří se chtějí dozvědět vše včetně základů o aplikaci akumulace a fotovoltaiky. Tento sektor se neustále rozvíjí, proto nebudou chybět aktuální trendy a novinky. Program bude rozdělen do tří částí: legislativa, fotovoltaika a akumulace. Řešena budou i komplexnější témata jako je elektromobilita, flexibilita a další, které tyto bloky propojují.

Vložné na seminář je 3 000 Kč bez DPH. Tato částka zahrnuje také občerstvení (coffee break, oběd, káva/čaj, voda)

Další informace o akci a přednášejících naleznete níže.

Seminář Akumulace a fotovoltaika od A do Z

Účinkující

Jan
Fousek

AKU-BAT

Ondřej
Tomšej

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jakub
Hrbek

Státní fond životního prostředí

Tomáš
Mužík

Nano Energies

Pavel
Hrzina

ČVUT

Petr
Gaman

FLOWBOX

Radim
Gabriš

Fenix Trading

Jiří
Bím

Asociace AKU-BAT

Jiří
Zámečník

Resacs

Svatomír
Rafaj

SOLIDSUN

Jan
Kroneisl

GreenBuddies

Jan
Hicl

Delta Green

Vojtěch
Krajíček

DOUCHA ŠIKOLA advokáti

PRO KOHO JE AKCE URČENÁ?

  • Všichni, kteří se chtějí s problematikou seznámit nebo zjistit novinky v oboru
  • Široká odborná veřejnost (učitelé na odborných SŠ, správci nemovitostí, zástupci bytových družstev a SVJ, starostové menších obcí…)

CO SE NA AKCI DOZVÍM?

Program

Akumulace a fotovoltaika ve stavbách

9:00 - 9:05  
  Přivítání
Účinkující: Jan Fousek (Asociace AKU-BAT)
9:05 - 10:40  
  Blok 1: Legislativa
Blok bude obsahovat klíčové informace o legislativních a technických požadavcích souvisejících s instalací fotovoltaických elektráren (FVE). Účastníci se seznámí s obecnými legislativními normami, předpisy a připojovacími podmínkami, které jsou nezbytné pro správnou realizaci projektů. Dále bude blok zaměřen na technickou legislativu, zahrnující normy, požadavky na revize a proces získání stavebního povolení. Součástí bude také přehled postupu podání žádosti o připojení k distribuční síti a náležitostí projektové dokumentace, včetně doporučení, jak se vyvarovat běžným chybám. Závěrem budou představeny aktuální dotační tituly, jejich podmínky, postupy pro podání žádostí a praktické zkušenosti z již realizovaných projektů.
Účinkující: Jakub Hrbek (SFŽP), Pavel Doucha (DOUCHA ŠIKOLA advokáti)
11:00 - 13:00  
  Blok 2: Fotovoltaika
Blok bude obsahovat přehled různých druhů fotovoltaických systémů a jejich specifických využití. Účastníci se naučí, jak správně počítat návratnost investice do fotovoltaických elektráren (FVE) a kdy se instalace finančně vyplatí. Součástí bloku bude také podrobný pohled na technické aspekty instalace FV panelů na střechy, včetně konstrukčních a bezpečnostních požadavků. Dále bude blok zaměřen na obchodní modely spojené s provozem FVE, včetně přetoků do distribuční sítě, výkupů energie a poskytování flexibility v rámci domácností. Závěrem budou představeny principy energetického managementu objektu, které umožňují efektivní využití vyrobené energie a maximalizaci přínosů z instalace FVE.
Účinkující: Pavel Hrzina (ČVUT), Petr Gaman (AERS)
13:30 - 17:00  
  Blok 3: Akumulace
Blok se zaměří na povolovací procesy pozemních FVE a význam akumulace elektrické energie ve stavbách. Účastníci se dozvědí, proč akumulace zlepšuje efektivitu FVE, a jak vyhodnotit návratnost investice s úložištěm i bez něj. Představíme základní principy plánování, včetně možností umístění baterií a jejich propojení se stávající elektroinstalací, včetně úprav projektů u novostaveb. Součástí bloku budou rozdíly mezi technologiemi baterií, jejich vliv na návratnost a bezpečný provoz. Ukážeme, jak integrovat bateriová úložiště s dalšími technologiemi v chytrých domech, a představíme konkrétní příklady realizací z praxe. Na závěr se zaměříme na využití baterií v kontextu spotových cen elektřiny a praktické zkušenosti s jejich uplatněním v domácnostech i průmyslu.
Účinkující: Jiří Bím (Solární asociace), Jiří Zámečník (RESACS), Pavel Hrzina (ČVUT), Petr Gaman (AERS), Radim Gabriš (FENIX)